כניסה להורים 

כיצד תסייע לילדך בתהליך הקליטה בגן

כיצד תסייע לילדך בתהליך הקליטה בגן?
 
כדי להקל על הילד להיקלט לגן באופן קל וברור, על ההורה לספר לילד שהוא הולך לגן חדש – בו תהיה גננת חדשה וסייעות חדשות (יש לציין את שמן).
חשוב כי המסרים של ההורה יהיו מסרים אופטימיים – הגן הזה הוא הטוב ביותר לילד, שאין גן יותר טוב ממנו, שבו יהיו לילד החברים הכי טובים, המשחקים הכי יפים, הגננת הנחמדה ביותר, ובו הוא ייהנה מאוד. חשוב כי ההורה ישדר לילד מסר כי זו ההחלטה הטובה ביותר עבור הילד וכי במקום זה הוא יהיה מאושר. אם ההורה מרגיש שהוא כהורה לא החלטי, ולא ברור לו שזה המקום הטוב ביותר – במודע ולא במודע חששות אלו יועברו לילד. אלו הם הרבדים הסמויים, לא תמיד ההורה מודע לכך שתחושותיו מועברות לילד.
 
במצבים אלו מומלץ כי ההורה יברר כל שאלה שמטרידה אותו עם הגננת, בכדי שתיבנה לו כהורה, תחושת בטחון למול הגן, ובכדי שיוכל להעביר תחושה זו לילדו. הבירור נעשה באמצעות שאילת שאלות וכו'. במידה וצצות שאלות נוספות, על ההורה להתעדכן מבעוד מועד באמצעות יצירת שיחות יזומות עם הגננת.
 
ברור לי שלהורה יש צורך טבעי לראות כיצד ילדו משתלב בגן, כיצד הוא מגיב לגן החדש, לילדים החדשים ולגננת הלא מוכרת לו. מאידך, לילד יש צורך להשתלב בגן החדש. נוצר מצב שבו הורים רבים רוצים לשהות יום אחר יום בגן החדש, על מנת לראות כי הכל כשורה בתהליך קליטת הילד בגן. מצב זה אינו מסייע לתהליך הקליטה של הילד בגן. נרצה או לא, כאשר ההורים נשארים בגן הם מעבירים את חששותיהם מהגן החדש אל הילד – הם מאריכים את תהליך הקליטה של הילד בגן כפרט. הילד נשאר תלותי בהורה, ואינו יוצר כעצמאי אינטראקציות חברתיות, לשחק ולהשתלב. נוצר מצב שיש פער בין צרכי הילד לצרכי ההורה. הצורך של ההורה הוא לגונן על הילד במקומו החדש, ואילו הצורך של הילד הוא להשתלב.
 
הורים יקרים, אם אתם רוצים לסייע לילד להשתלב בגן, אנא שדרו לו כי הגן הוא המקום הטוב ביותר עלי אדמות והיו בקשר רציף עם הגננת. אל תהססו להתקשר אליי תמיד אני פה בשבילכם, אך במקביל תנו לילד זמן להיקלט בגן.
 
ישנם מצבים בהם הילד לא יודע מתי הוריו יבואו לקחת אותו מהגן, כשאומרים לילד "אני עוד מעט אגיע", הילד לא יודע מתי זה "עוד מעט" והוא ימתין להוריו במהלך כל היום. מצב זה קשה רגשית לילד וימנע ממנו להתפנות להשתלבות בגן וליצירת אינטראקציות חברתיות.
 
במהלך הימים הראשונים הילד ירצה כי ההורה יישאר בגן ולא ילך. חשוב מאוד כי ההורה ייפרד מן הילד כמה שיותר מהר, אחרת הפרידה תהיה קשה לילד, תחת הציפייה כי ההורה יישאר עוד ועוד.
 
הורים יקרים,
 
הילד לא בחר את הגן, אתם בחרתם את הגן עבורו.
 
תהליך הקליטה של הילד ילווה בהתנגדות טבעית.
 
התנגדות הילד יכולה לבוא לידי ביטוי: בבכי, חוסר תיאבון, נסיגה בגמילה מטיטולים, שינוי במצבי רוח ועוד.
 
מצבים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי ביום הראשון, ואולי גם בהמשך השבוע הראשון והם לגיטימיות. זה טבעי לגמרי שבזמן שההורה משאיר את הילד בגן החדש, הילד יבכה. זוהי דרכו של הילד להגיד להורה – אני רוצה להיות איתך.
 
אני יודעת שתהליך הקליטה של הילד בגן חדש, אינו תהליך פשוט גם עבורכם. אתם לא תמיד בטוחים כי זהו המקום הטוב ביותר לילדכם ואתם עדיין לא מכירים ולא סומכים על הצוות החדש.
 
יחד עם זאת, עם כל הקושי שבדבר, עליכם לשדר לילד תחושת אמון ובטחון בגננת ובסייעות ולשדר לילד כי גן זה, הוא המקום הטוב ביותר בשבילו.
 
אני מזמינה אתכם לשתף את הגננת בקשיים שלכם, בכדי שלא תישארו לבד ובכדי שתהיו חזקים עבור ילדכם וביחד נעבור את תהליך הקליטה בשלום ולשביעות רצונכם המלאה.
וכך לנהוג גם במשך כל השנה.
26/10/2020 ח' חשון ה'תשפ"א
אוקטובר 2020
א ב ג ד ה ו ש
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
אתר זה הינו חלק מפורטל גני הילדים  אתר הגננת - חיפוש גן ילדים, פעוטון וצהרון בסביבת מגוריך. כל המידע על גני ילדים, להורים ולגננות .      הוסף למועדפים ושתפ/י את חבריך ב-